سایت جامع کسب و کار مناطق و شهرستان های تهران

شغل نجاری چیست

نجاری یا درودگری حرفه ای است که در گروه صنایع چوب قرار میگیرد. فردی که شغل نجاری را انتخاب مینماید به ساخت انواع محصولات چوبی میپردازد؛ محصولاتی که ممکن است در صنایع مختلف کاربرد داشته باشند. سازندگان در و پنجره چوبی، مبلمان، کابینت و اشیائ تزئینی چوبی همگی را میتوان به عنوان نجار شناخت. همچنین کسانی که به کنده کاری روی چوب می پردازند و تولید کنندگان ساز نیز در گروه نجاران و درودگران قرار میگیرند.

تاریخچه نجاری


نیاز بشر به سرپناه و در دسترس بودن چوب، احتمالا نجاری را به یکی از اولین فعالیت های شغلی بشر تبدیل کرده است. از آنجا که چوب در برابر رطوبت و حرارت و سایر عناصر فرسایش میابد و از بین می رود یافتن آثار چوبی که بیانگر پیشینه هنر نجاری باشد چندان ساده نیست. آثاری از چاه های آب ساخته شده از چوب بلوط در کاوش های باستانی آلمان پیدا شده که به حدود ۷۰۰۰ سال پیش باز میگردد. هر چند نخستین کتاب هایی که به آموزش نجاری پرداخته اند متعلق به قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی هستند؛ از نقاشی های به جا مانده از مصر باستان که متعلق به ۲۰۰۰ سال پیش است، تصاویری از مبلمان چوبی نشان داده شده که نشان میدهد هنر نجاری به عنوان صنعت خلق و تزئین آثار چوبی در آن زمان نیز وجود داشته است. هنر نجاری احتمالا از مصری ها و بعدها از چین به یونان، بابل، ایران و سایر تمدن ها رسیده است.

شغل نجاری چگونه شغلی است

شغل نجاری بازار کار مناسبی دارد و با توجه به اینکه بسیاری از نیازهای ما در جوامع از جنس چوب تولید میشوند، تقاضای مناسبی در بازار برای این شغل وجود دارد. درآمد نجار با توجه به مهارت و وسعت فعالیت او مشخص میشود و بسته به توانایی های فرد متفاوت است. در ایران و به خصوص در شهرهای بزرگ مغازه های کوچک و شخصی نجاری، به مرور جای خود را به کارگاه های بزرگ و مشترک صنعتی میدهند. در خارج از کشور نیز بازار کار مناسبی برای این حرفه وجود دارد و استادکاران نجاری میتوانند در بیشتر کشورهای جهان مشغول کار شوند.

چگونه نجاری یاد بگیریم


برای یادگیری نجاری بهترین و ساده ترین روش آن است که دوره های آموزشی نجاری را در مراکز آموزش فنی و حرفه ای شهر خود بگذرانید، با اصول اولیه هنر نجاری آشنا شوید و پس از دریافت مدرک در یک کارگاه نجاری به عنوان شاگرد مشغول کار شوید. کار کردن به صورت عملی در محیط کارگاه امکان آشنایی هر چه بیشتر با انواع چوب و دستگاه ها و ابزار نجاری را فراهم میاورد. حداقل زمان لازم برای یادگیری مهارت های نجاری به صورت عملی یک سال است که بسته به توان یادگیری کارآموز و شیوه آموزش استاد می تواند طولانی تر نیز باشد.

چگونه در خانه نجاری کنیم

کار با چوب به فضای نسبتا زیادی نیاز دارد؛ ابزار نجاری پر سر و صدا هستند و برش و پرداخت چوب گرد و غبار زیادی ایجاد مینماید. با توجه به این نکات فعالیت نجاری در محیط های مسکونی مناسب نیست و نمیتوان یک کارگاه نجاری کامل در خانه ایجاد نمود. اگر اصرار دارید کار نجاری را در خانه انجام دهید، بهتر است عملیات برش چوب را در کارگاه ها انجام دهید و سپس چوب های برش خورده را به خانه منتقل نمایید و یا به ساخت اشیای تزئینی چوبی در خانه بپردازید. هنرهای معرق و منبت کاری را نیز میتوان در فضای خانه انجام داد.

ابزار نجاری چیست

نجاری نیز مانند هر صنعت دیگری ابزارهای خاص خود را میطلبد، این ابزار را میتوان در گروه ابزار دستی و ابزار برقی و ابزار برشی دسته بندی نمود. اره، متر، تراز، چکش، اسکنه، رنده ابتدایی ترین ابزار دستی نجاری هستند. ب بیشتر برندهای ابزارآلات معتبر، گروه ابزار نجاری را نیز ارائه مینمایند. این ابزار با توجه به کیفیت و ویژگی های در نظر گرفته شده گستره قیمت متفاوتی دارند.

اور فرز نجاری چیست

اور فرز نجاری ابزاری است که برای ایجاد شیار و ابزار زدن روی لبه های چوب استفاده میشود و در بیشتر فعالیت های مرتبط با چوب کاربرد دارد. اگرچه بیشتر اور فرزها ساختار ظاهری یکسانی دارند ممکن است برخی مدل های اور فرز موجود در بازار قابلیت های متفاوتی داشته باشند. کولت نگه دارنده تیغچه در اور فرز نجاری از مهم ترین قسمت های این ابزار محسوب میشود.


اسکنه نجاری چیست

اسکنه، بیرم، قلم درز یا مغار ابزاری است که در نجاری برای تزئین و برش چوب استفاده میشود. معمولا اسکنه را از جنس استیل و یا فولاد میسازند تا مقاومت و دوام مناسب داشته باشد. اسکنه نجاری لبه پهنی دارد که برای برش چوب استفاده می گردد. نجار اسکنه نجاری را روی چوب حرکت میدهد و با کمک چکش ضربات آرامی به دسته اسکنه وارد مینماید تا قطعات اضافی چوب را تراش داده و جدا نماید. اسکنه نجاری انواع و اشکال مختلفی دارد که هر یک کاربرد خاص خود را دارند.

رنده نجاری چیست

رنده نجاری ابزاری است که برای صاف کردن، نازک کردن و یکدست کردن سطح چوب استفاده میشود. رنده نجاری در دو مدل چوبی و فلزی ارائه میشوند؛ رنده نجاری چوبی تنها یک تیغه دارد در حالیکه رنده نجاری فلزی به دو تیغه مجهز است. تیغه دوم کار خرد کردن پوشالها و خارج کردن آنها از داخل رنده را بر عهده دارد.

گیره نجاری چیست

یکی دیگر از ابزارهای پر کاربرد در هر کارگاه، گیره نجاری است. همان گونه که از نامش پیداست برای ثابت نگه داشتن یک جسم در وضعیت خاص استفاده میشود. گیره نجاری با نام پیچ دستی نیز شناخته میشود. انواع مختلف گیره نجاری وجود دارد که هر یک برای کاربرد خاص طراحی شده اند. گیره نجاری C شکل، F شکل، گیره دستی فنری، پیچ دستی فشاری، گیره زاویه دار و گیره تسمه ای از انواع رایج گیره نجاری هستند.

ابزار نجاری چند کاره

در کنار این ابزار ساده ابزارهای برقی پیشرفته و قدرتمندی نیز هستند که جزو ابزار ضروری هر کارگاه نجاری محسوب میشوند. با پیشرفت تکنولوژی برخی از این ابزار با هم ترکیب شده اند تا در قالب یک ابزار از عهده انجام چند کار مختلف برآیند و همچنین فضای کمتری را اشغال کنند. دستگاه های چند کاره نجاری در مدل های مختلف تولید میشوند و از ۲ کار تا چند کار را میتوانند انجام دهند. با خرید یک دستگاه نجاری چند کاره میتوانید کار برش، شیار زنی، ابزار زنی، رنده و کندگی را انجام دهید.