سایت جامع کسب و کار مناطق و شهرستان های تهران

مبل و صندلی در شهرستان شهریار

برای افزوده شدن کسب و کار خود تماس بگیرید 0990565616

درب و پنجره شهرستان شهریار

مراحل تولید مبلمان و اجزای تشکیل دهنده آن

ساخت کلاف ( قسمت نجاری ) 

در مرحله اول چوب بصورت الوار تهیه شده و وارد بخش نجاری می گردد در این قسمت توسط دستگاههای مخصوص نجاری الوار به تکه های مورد نیاز بریده می شود و طرح و نقش بر روی آنها انجام می گردد.


بعضی از مدل مبل های سلطنتی نیز توسط منبت کار دستی انجام می پذیرد.


نجار با توجه به نوع محصول تولیدی از آنها استفاده میکند. برای مثال برای تولید کلاف داخلی مبل راحتی از چوب روس استفاده کرده و برای نمای آن از چوب راش یا توسکا استفاده می گردد.


چوبکده ایرانیان از ماشين آلات روز دنيا از قبيل چرخ هاى دوركوپ آدلر آلمان براى دوخت و دستگاه هاى سى ان سى فوق پيشرفته برش پارچه و چوب استفاده می کند.انواع چوب مورد استفاده در مبلمان

امروزه در ساخت انواع مبل و به خصوص مبل استیل و کلاسیک و راحتی، چوب و یا فرآورده‌های چوبی نظیر ام دی اف و نئوپان و. به کار برده می‌شود.


معمولاً در طراحی چنین مبل‌هایی از مواردی چون چرم، پارچه و چوب با نسبت‌های مختلف استفاده می‌شود.


از آنجایکه چوب در طراحی مبلمان نقشی اساس دارد و اساس و پایه کار را تشکیل می‌دهد، کیفیت مبل با نوع چوب و اسکلت کار (کلاف) ارتباط کامل دارد. کلاف‌هایی بی کیفیت، در آینده مشکل ایجاد خواهند کرد.
چوب درخت راش، از چوب‌های نیمه سنگین و مقاوم و سخت است، به دلیل سختی نسبتاً زیاد، حشرات و قارچ‌ها نمی‌توانند به چوب راش آسیب برسانند و این از مزایای راش است.


چوب راش در طبیعت به رنگ کرم و مایل به قرمز دیده می‌شود.


در بازار مبل ایران دو نوع چوب راش ایرانی و وارداتی استفاده می‌شود.


چوب راش وارداتی به تازگی از کشورهای هم مرز شمالی به ویژه آذربایجان و گرجستان وارد کشور شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.


چوب راش وارداتی از رطوبت و ابعاد مناسبی برخوردار است و در صنایع مبلمان، ضایعات کمتری ایجاد می‌کند.


چوب راش گرجستان کیفیت بسیار خوبی دارد. مبلمان ساخته شده با چوب راش بسیار سنگین‌تر از موارد مشابه می‌باشند.


چوبکده ایرانیان از چه چوبی استفاده می کند؟

چوبکده ایرانیان در تولید مبل راحتی خود از ترکیب چوب روسی و چوب راش استفاده می کند، همچنین در مبل های کلاسیک از چوب راش بهره می برد.


چوب روس

چوب راش

رنگ کاری در تولید مبلمان

بعد از ساخت کلاف مبل اگر قسمتی از مبلمان نیاز به رنگ دارد باید به قسمت رنگ کاری رفته و رنگ شود.چوبکده ایرانیان از بهترین مواد رنگی استفاده کرده و تمامی مراحل زیر کار ( از جمله : سمباده زنی با دستگاه و پاشیدن سیلر و کیلر با دستگاه های مخصوص ) را انجام می دهیم. بعد از پاشیدن رنگ، از پلی استر سوپر نیز برای ثبات رنگ و زیبایی آن استفاده می گردد. ( پلی استر انواع مختلف براق و مات دارد )

برش پارچه و خیاطی در تولید مبلمان

بعد از رنگ کاری نوبت به برش پارچه و خیاطی می شود. چوبکده ایرانیان با توجه به سابقه کاری و کیفیت بالای محصولات از دستگاههای خیاطی مدرن و سی ان سی های جدید استفاده می کند .

رویه کوبی در تولید مبلمان

بعد از اینکه رویه کلاف مبل (نجاری و رنگ کاری) حاضر شد و همچنین خیاطی و برشکاری پارچه ها نیز انجام شد نوبت به رویه کوبی می رسد. در این مرحله رویه کوب نقش بسیار مهمی در تمیز درآمدن کار دارد، البته سخت ترین مرحله کار همین رویه کوبی است.رویه کوب در تولید مبلمان می بایست از فوم و اسفنج با اندازه های مناسب برای ایجاد راحتی و ظاهری زیبا در مبل استفاده کند. رویه کوبی خود چندین مرحله دارد : 1- تسمه کشی 2- فنر کشی 3- قرار دادن اسفنج بر روی کلاف 4- کشیدن پارچه و تنظیم کردن آن

فوم در تولید مبلمان :

از ترکیب مواد شیمیایی مخصوصی با نسبت مشخص در کوره ساخته می شود،


فوم انواع مختلفی دارد و در انواع مبلمان و صندلی های اتومبیل استفاده می شود.


فوم به دلیل ساخت متنوع دارای کیفیت های مختلف و متفاوتی هستند.


از لحاظ ماندگاری نسبت به اسفنج های معمولی طول عمر بیشتری دارند.


فوم هایی که برای مبلمان استفاده می شوند: فوم گرم، فوم سرد، فوم ویژه ضخامت فوم هم جدای از جنس آن می تواند 10 یا 13 و یا 15 سانتی متر باشد.


فوم گرم:

علت نامگذاری فوم گرم نوع ساخت آن هست که در دمای بالای کوره پخته می شود. فوم گرم نسبت به اسفنج با چگالی کم برای استفاده در کف مبلمان بهتر هست. خاصیت بارز فوم گرم سفت بودن آن هست که البته این خاصیت به مرور بر اثر استفاده کم می شود و فوم نرم تر می شود. خاصیت ارتجاعی فوم گرم به مرور کمتر می شود و بعد از چند سال به قول معروف جا می اندازد.


فوم سرد:

نامگذاری فوم سرد هم به دلیل استفاده از حرارت غیرمستقیم یا دمای کم، در مراحل ساخت می باشد،


دمای کم فرصت بیشتری برای شکل گیری مولکولهای این فوم می دهد و به همین دلیل حالت ارتجاعی این فوم نسبت به فوم گرم بیشتر بوده و به طور ملموسی نرم تر از فوم گرم می باشد.


معمولا برای مبلمان راحتی در قسمت کف از فوم سرد استفاده می شود که به دلیل نرم بودن راحتی بیشتری دارد و طول عمر آن نسبت به فوم گرم بیشتر هست.


یعنی مدت زمان بیشتری طول می کشد تا حالت ارتجاعی خود را از دست بدهد.


ضمن اینکه معمولا تولیدکنندگانی که از این فوم برای مبل استفاده می کنند آن را 18 ماه ضمانت می کنند.


اسفنج در تولید مبلمان :

همان ابر معمولی هست که همه می شناسند، در ضخامت های مختلف برای اکثر نقاط مبلمان استفاده می شود.


بطور مثال، برای دسته های مبل و پشت مبل اسفنج های نازک قرار داده می شود.


در کف مبلمان هم در بسیاری از موارد اسفنج هایی موسوم به اسفنج 30 کیلویی یا اسفنج یورتان استفاده می شود که منظور از 30 کیلویی (در برخی موارد 25 یا 20 کیلویی) دانسیته (چگالی) اسفنج می باشد.


هر چقدر چگالی اسفنج بالاتر باشد در قسمت کف طول عمر آن بیشتر خواهد بود.


یورتان هم نوعی اسفنج هست که در حال حاضر جزء برند های معتبر در زمینه کف مبلمان می باشد.